O co chodzi z tym INR i czasem protrombinowym?

Jeśli jesteś młodą, zdrową osobą i na co dzień nie zajmujesz się medycyną, to prawdopodobnie jeszcze nigdy o tym badaniu nie słyszałeś. Badanie czasu protrombinowego (PT) z oznaczeniem wskaźnika INR najczęściej wykonuje się w celu monitorowania skuteczności działania leków przeciwkrzepliwych, takich jak warfaryna czy acenokumarol.

Jeśli Twoja babcia ma wszczepioną sztuczną zastawkę serca, lub ktoś z rodziny ma np. migotanie przedsionków, to bardzo prawdopodobne, że każdego miesiąca lekarz zleca mu oznaczanie PT/INR, żeby sprawdzić czy „krew jest za rzadka, czy za gęsta.”

Jeśli obiło Ci się o uszy, że ktoś narzeka, że co miesiąc musi chodzić na pobieranie krwi w celu oznaczenia PT/INR, to spraw przyjemność tej osobie i wydrukuj dla niej ten artykuł.

Interpretacja wyniku badania czasu protrombinowego i wyliczanego na jego podstawie wskaźnika INR może przyprawiać o ból głowy. Długotrwałe monitorowanie wskaźnika INR wymaga dużo cierpliwości zarówno ze strony Pacjenta jak i lekarza. O co w tym wszystkim chodzi?

Czas protrombinowy (PT) pozwala ocenić jak szybko krzepnie krew. Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej (najczęściej).

Protrombina jest białkiem produkowanym przez wątrobę. Główną funkcją protrombiny jest ułatwianie krzepnięcia krwi.

Podczas krzepnięcia (np. kiedy skaleczysz się w palec) protrombina zmienia się w trombinę. Czas protrombinowy, to czas w jakim zachodzi zmiana protrombiny w trombinę, lub upraszczając, to czas w jakim z krwi robi się skrzep.

Wskazania

Jak już wcześniej napisałem, najczęstszym wskazaniem do oznaczania PT/INR jest monitorowanie skuteczności działania leków przeciwkrzepliwych (zapobiegających powstawaniu zakrzepów w organizmie).

Innymi częstymi wskazaniami są:

– ocena zdolności krwi do krzepnięcia (w przypadku podejrzeń o nieprawidłowe działanie układu krzepnięcia)
– ocena funkcji wątroby (podejrzewając problem związany z wątrobą zleca się dodatkowo inne próby wątrobowe np. AlAt, AspAt)
– przed zabiegiem operacyjnym (np. usunięcie zęba, wstawienie endoprotezy stawu biodrowego) celem oszacowania ryzyka zakrzepicy i/lub krwawienia.

Jak wygląda badanie?

Czas protrombinowy bada się z próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. Krew jest pobierana poprzez specjalną igłę wkłutą w światło żyły.

Osoba pobierająca krew może poprosić Cię o rozebranie się od pasa w górę lub o podwinięcie rękawa, żeby możliwe było pobranie krwi.

Na ramię zakłada się stazę (opaskę uciskową) i poleca Pacjentowi zaciskać pięść. Czynności te powodują, że do żyły napływa więcej krwi i łatwiej jest się w nią wkłuć. Po wkłuciu igły (wenflonu) odkręca się specjalną nakrętkę i „nakręca” na jej miejsce próbówkę do której spływa krew. Osobie wprawionej w pobieraniu krwi powyższe czynności zajmują kilka minut.

Tuż po po pobraniu krwi, powinieneś dostać kawałek gazy w celu przyłożenia na miejsce wkłucia. Miejsce wkłucia należy lekko przyciskać przez około minutę, aż ustanie krwawienie.

Pobrana krew zostaje wysłana do laboratorium na badanie. Jeśli laboratorium jest na miejscu, to wyniki powinny być dostępne w ciągu kilku godzin. Jeśli krew jest wysyłana gdzieś dalej, to oczekiwanie na wynik może potrwać do kilku dni.

Istnieje możliwość zbadania PT i INR na podstawie próbki krwi pobranej z opuszki palca (podobnie jak bada się stężenie cukru). Na chwilę obecną w Polsce badanie to wykonuje się niestety w niewielu miejscach (koszty).

Powikłania

Badanie czasu protrombinowego jest badaniem bezpiecznym. Po pobraniu krwi z żyły może powstać siniak w miejscu wkłucia igły. Podczas wkłuwania i wyciągania wenflonu może pojawić się niewielki ból lub uderzenie gorąca. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na widok krwi, to najlepiej nie patrz na to, co dzieje się wokół Twojego ramienia. Możesz skierować głowę i wzrok w inną stronę i pomyśleć o czymś przyjemnym np. o Twoich najlepszych w życiu wakacjach.

Wyniki

Wyniki badania zwykle przedstawiane są na dwa sposoby.

Czas protrombinowy w sekundach

Jest to czas potrzebny by dana próbka krwi skrzepła in vitro (poza organizmem). W zależności od odczynnika i metody jaką zastosowano w laboratorium czas krzepnięcia może być różny. Prawidłowy wynik waha się  między 10 – 12 sekundami.

Wartości wyższe niż norma świadczą, że krew krzepnie dłużej niż zwykle. Wartości niższe oznaczają, że krew krzepnie szybciej niż powinna.

Czas protrombinowy jako INR (międzynarodowy współczynnik znormalizowany)

Pozwala na ocenę krzepliwości niezależnie od odczynnika i metody jaką zastosowano w laboratorium.

Norma INR dla osób zdrowych, nie leczonych lekami przeciwkrzepliwymi to 0,9 – 1,3
Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe norma zwykle: 2 – 3
Osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia zakrzepicy norma:  2,5 – 3,5

Przyczyny wydłużonego czasu krzepnięcia. Podwyższony INR (krew krzepnie wolniej, większe ryzyko krwawienia)

– leki przeciwkrzepliwe: warfaryna, acenokumarol, heparyna, kwas acetylosalicylowy (aspiryna)
– statyny (atorwastatyna)
– niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, ketoprofen)
– leki na nadkwasotę
– chinidyna – lek stosowany w leczeniu malarii
– antybiotyki – niektóre
– allopurinol – lek stosowany w leczeniu dny moczanowej
– chemioterapia (leczenie nowotworów)

– niedobór witaminy K
– choroby wątroby
– białaczka
– mocznica
– niedokrwistość złośliwa

– anyż
– imbir
– miłorząb japoński (Ginkgo biloba)
– czosnek
– witamina E
– rumianek

Przyczyny skróconego czasu krzepnięcia. Obniżony INR (krew krzepnie szybciej, większe ryzyko zakrzepu)

– suplementy zawierające witaminę K  (preparaty witaminowe!)
– przyjmowanie estrogenów (doustne środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza)
– gryzeofulwina – lek przeciwgrzybiczy
– difenhydramina – lek przeciwhistaminowy

– trombofilia
– zapalenie żył, zakrzepica
– okres okołoporodowy

– spożywanie pokarmów bogatych w witaminę K: wątróbka, groch, brokuły, kalafior, szpinak, zielona herbata, kapusta włoska, rzepa, produkty zawierające soję
– koenzym Q10
– żeń-szeń

***

Jeśli zażywasz acenokumarol lub warfarynę powinieneś wystrzegać się pokarmów wpływających na podwyższenie lub obniżenie wskaźnika INR.

Stosowanie leków przeciwbólowych takich jak ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, czy kwas acetylosalicylowy jest częstą przyczyną rozchwiania się wskaźnika INR.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci temat czasu protrombinowego oraz wskaźnika INR.

Pozdrawiam zdrowo!
Konrad Kokurewicz

Jeśli artykuł okazał się dla Ciebie przydatny dodaj proszę meduzo.pl do „Lubię to” na facebooku, niech dowie się o tym więcej osób.

 • Bardzo ciekawy i ważny artykuł!

  Rozwinęłabym jeszcze kwestię leków, na które powinni zwracać uwagę użytkownicy acenokumarolu i warfaryny. Jest ich bardzo dużo, a to dlatego, że leki te mają specyficzną „strategię życiową”. Mianowicie, nie lubią one pływać w wartkim strumieniu krwi, wolą wsiąść na tratwy, jakimi są białka osocza. Odklejają się potem od tych białek stopniowo, aby spełnić swoją misję – dzięki temu lek działa długo i regularnie.

  Niestety, wiele innych leków upodobało sobie tę strategię i „spychają się nawzajem z tratwy” – a to powoduje, że cały ładunek leku – w tym wypadku – przeciwzakrzepowego zaczyna działać jednocześnie, a więc znacznie silniej i znacznie krócej! To mniej więcej tak, jakby piaskarka, zamiast stopniowo posypywać ulice, wysypała cały ładunek w jednym miejscu 🙂

  Leki „zrzucające z tratwy” acenokumarol i warfarynę to wszystkie wymienione przez Konrada niesterydowe leki przeciwzapalne (ibuprom, aspiryna itp), wiele leków na kaszel (ambroksol, dekstrometorfan zawarty w Acodinie, butamirat -składnik leku Supremin) i wiele innych.

  Dlatego, jeśli bierzesz leki wpływające na krzepliwość krwi, KONIECZNIE informuj o tym każdego lekarza i farmaceutę, do którego przychodzisz po poradę!

  Pozdrawiam 🙂

 • Witaj Konradzie, kolejny świetny artykuł u Ciebie. Powyższy komentarz Kasi jest równie przydatny a i forma ujęcia tematu bardzo pozytywna :-).
  Ja od siebie dorzucę dwa malutkie grosiki. Pierwszy, mało istotny: osobie wprawionej w pobieraniu krwi (czy raczej ogólnie zabezpieczaniu dostępu dożylnego) wykonanie czynności zajmuje minutkę ;-).

  Druga sprawa, o której wspomniała Kasia, jednak w wydaniu ratowniczym. Obecnie jedynym lekiem zalecanym do stosowania w pierwszej pomocy jest Aspiryna w podejrzeniu zawału mięśnia sercowego. Należy pamiętać o przeciwwskazaniach do jej podawania, wśród których znajdują się właśnie zażywane leki przeciwkrzepliwe.

  Pozdrawiam!

 • INR

  Jest ok!, ale nadal nie wiem czy INR to to samo co PT. Poza tym jest w porządku.

 • wickermak

  Niestety brak przykładu jaką dawkę leku zastosować,gdy jest znany wskaźnik!!np przy inr=2.26 należy wziąć 2mg acenocumarolu,a ile gdy inr= 1.72? Inaczej mówiąc ,czy dawki leku powinny rosnąć , gdy wskaźnik się obniża,czy odwrotnie?!Oczywiście dotyczy to sytuacji ,gdy jest wszczepiona
  sztuczna zastawka aortalna.

  Serdecznie pozdrawiam
  Janusz

 • Krzysztof

  Artykuł jest bardzo ciekawy,więcej takich.

  Serdecznie pozdrawiam-Krzysztof.

 • Joanna

  Artykuł ciekawy i dający wiele cennych informacji szczególnie związanych z dietą i jej działaniem pro lub anty krzepliwym. mam tylko jedna uwagę wydaje mi się, że wkradł się błąd w zdaniu: „Osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia zakrzepicy norma: 2,5 – 3,5”. Z tego co wiem wartość INR w tym przypadku to ok. 0,5!

 • magda26615

  mam 28 lat i choruje na zakrzepice żylną moje INR musi utrzymywać się sztucznie dzięki WARFINOWI miedzy 2-3 aby krew była rzadsza i się nie sklejała. u zdrowych ludzi INR powinien się utrzymywać na poziomie 0.9 – 1.12

 • natalia

  ja biorę przez 5 dni w tygodniu acenokumarol -2 tabletki, a w wekend po trzy tabl.a moj inr wacha sie miedzy 2,06 a 2,36.
  a powinien byc miedzy 2a 3.

 • natalia

  acha jestem po zakrzepowym zapaleniu żył śródczaszkowych. mam 26 lat.

 • co ti jest?

  mam wstawiną sztuczną zastawkę mitralną i plastyke trójdzielnej .Biorę acenocumarol 4 mg iraz dzien 5 i mam od 2 do 2,5 .

 • mam to samo ale jakoś sobie dołaczam do grona

 • studentka stomatologii

  Prosto i zrozumiale wytłumaczone:)

  Ktoś tam wspomniał, że nie wie w końcu czy INR to synonim PT…
  PT – czas protrombinowy- ten czas można określać na kilka sposobów – najczęściej używając wskaźnika INR, zatem INR jest wskaźnikiem, który służy do wyrażenia czasu protrominowego. Nie jest tym samym co PT (chociaż można odnieść takie błędne wrażenie, ponieważ ktoś kto rozumie jedno i drugie pojęcie nie pyta zazwyczaj o czas protrombinowy tylko o INR).
  Czas protrombinowy może być także wyznaczany w sekundach lub przy użyciu wskaźnika Quicka.

  Pacjenci, którzy mają jakiekolkwiek problemy z krzepnięciem, przyjmują doustne leki przeciwkrzepliwe ZAWSZE powinni informować o tym swojego stomatologa, bo każdy zabieg przebiegający z naruszeniem ciągłości tkanek (np. usunięcie zęba, usuwanie kamienia nazębnego) powinny być poprzedzone oznaczeniem czasu protrombinowego i ewentualną modyfikacją leczenia farmakologicznego.

 • ela

  Doskonały artykuł, nieco nareszcie nieco jasniej. Ale co zrobic w przypadku, gdy osoba / lat 81 z wszepionym rozrusznikiem porusza sie na wozku / bierze acenocumarol i nie jest w stanie samodzielnie dostac sie na badanie INR pomijajac ze samo badanie nastrecza trudności z powodu slabowidocznych pekajacych zyl.
  Czy mozna ten lek w takim przypadku zmienic na inny,- jaki? bez koniecznosci systematycznych pobrań?

 • Joanna

  Elu, moja babcia – 81-letnia, jest po urazie kręgosłupa i również miała problem z dostaniem się do przychodni na badanie wskaźnika. W szpitalu, w którym była przez kilka dni dowiedziała się, że przychodnia rejonowa do której jest zapisana ma obowiązek przyjechać do Babci i krew pobrać w warunkach domowych. U nas konieczne było skierowanie na takie badanie od lekarza pierwszego kontaktu, ale to raczej z czysto formalnych powodów.
  Powodzenia!

 • ulka0223_1951@interia.pl

  ulka51aktualnie jestem po szpitalu gdzie stwierdzono u mnie migotanie przedsionków,w ekg częstoskurcz nadkomorowy, zastosowano leczenie(Cordarone,KIG+MgSO4),po 2 dniach hospitalizacji stwierdzono niemiarową akcję serca-w ekg migotanie przedsonków,mimo przy zastosowaniu podanych leków nie udało się przywrócić rytmu zatokowego.
  Pobieram leki zakrzepowe Acenokumarol 4mg1tabl/d+inne leki,mój wsk.protrombiny z 1dnia:92,2%INR:1,08 APTT:30,0″
  2-„-:66,1% INR:1,49
  3-„-: INR:2,95
  Czy mam się bać? mam 61lat 2 lata temu przechodziłam zawał i mam założone stendy,a teraz to migotanie!
  Zaczełąm dużo czytać i Wasze komentarze na temat INR są mi bardzo pomocne,wielkie dzięki nie ma innego wyjścia jak zastosować się do poleceń lekarzy i tej diety bo to ratuje nam życie
  Pozdrawiam
  ulka51

 • piotr

  MAM pytanie jak wynik inr jest niski to mam brać wiekszom dawke leku czy mniejszom

 • Świetnie napisane, przystępnie dla laika, wszystko zrozumiałe. Dziękuję. Mój mąż właśnie teraz ma badanie INR i dam mu to wszystko przeczytać,

 • Jedyny83

  do piotr: Przy niskim wyniku INR dawkę można zwiększyć a przy wysokim zmniejszamy. Jeżeli ktoś choruję na trombofilię i zażywa acenocumarol to zaleca się robić badania INR. Jest lek, po którym nie trzeba robić tych badań ale nazwę nie pamiętam,wiem tylko tyle,że jest dużo droższy niż acenocumarol (koztuje w granicach 160-200zł).

 • Karolina

  Witam! Od kilku miesięcy średnio co dwa tygodnię chodzę na badanie INR. Do tej pory było w miarę dobrze, przyjmuję lek Simprom, z zaleceń lekarza raz 1 a raz 1.5 tabletki w zależności od INR. Dziśiaj przy pobieraniu krwi pielęgniarka powiedziała mi, że mam za dużą krzepliwość i zaleciła powtórne pobranie. Co gorsza, mój lekarz jest na urlopie ” do odwołania”! Zastanawiam się co ma główną przyczynę zbyt wysokiej krzepliwości mojej krwi, może dieta, przemęczenie, czy przebywanie na słońcu? Słyszałam też, że częsty seks nie jest wskazany… Może ktoś mógłby mi pomóc?

 • Marcel

  Szkoda,że p. Przepiórka nie reaguje (może na niektore) wpisy – nawet na podany adres i telefon? Miało to miejsce na forum, przy okazji oddziaływanbia Opokanu na cukier. To, przy INR wymienia się niesterydowe leki przeciwbólowe (o Opokanie ani słowa) i teraz nie wiadomo: pytac nie pytać?

 • Marcel

  Powinno byc: tu, przy INR… a nie to

 • lucyna

  im więcej leku tym wyższy wskaźnik INR, jak masz za niski to zwieksz dawkę,jak lekko za wysoki to zmniejsz dawkę, jeśli dużo za wysoki np.7 to natychmiast odstaw na 2-3 dni i zgłos sie do lekarza(moze być telefonicznie),żeby ustalic dawkowanie, jeśli zauważysz krew w moczu lub zacznie Ci lecieć krew z nosa to zgłos sie do szpitala, dostaniesz kroplówke, zbadaja krew i raczej puszczą do domu, przy wyniku około 6 dzwonią sami z przychodni, że coś nie tak, warto badac inr po kazdej zmianie leku na serce np. gdy odchodzi areplex 75 mg

 • oliwia

  Do Jedyny83. Lek nazywa się Xarelto i kosztuje 130 zł za 28 tabletek w sieci aptek tanich leków.

 • oliwia

  Biorę przeciwkrzepliwy lek warfin. Robię systematyczne badania INR. Badania wykazują również podwyższony czas protrombinowy. Z artykułu Pana Doktora i z notatek na forum zrozumiałam, że przy lekach przeciwkrzepliwych czas protrombinowy ma być podwyższony i że to jest korzystne. Nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam, czy tak być powinno. Z góry dziękują za wyjaśnienie.

 • Mirosław

  Takie solidne i uczciwe wpisy sa budujace i teraz wiem po co jest internet

 • Stefan

  Ja choruję na krzepliwość INR od 4 lat mam migotanie przedsionków utrwalone biorę acenocumarol tabletki dzienie teraz coś jest nie tak wynik INR 1.42 brałem pół a teraz środa i niedziela cało tabletka i INR skoczyło na 4.34 a ma być 2 do 3 łekarz mam brać pół tak jak kiedyś nowy wynik to 3.43INR lekarz mój ma urlop . INEGO kardiologa się zapytałem z tym mikotniem utrwalonym dożyja pierwszej emerytury to jakieś 4 lata tak oczywiście 70 lat daję mówi lekarz . TAK DLA INYCH CO ROBIĄ KOMENTARZE . nie martwićiesię co wam ma być to będzie lekarstwa brać i cieszyć się ŻYCIEM .lekarz też ma czasem racię on też ma swoje problemy i zdrowiem i życiem POZDRAWIAM I DUŻO ZDRÓWKA.

  emerytury pier

 • Jestem po wszczepieniu mech.zast.aortalnej.Mój INR to ok. 2,35.Kardiolog i lek.POZ twierdzą,że to jest dobry wynik.Wypisujący lek.ze szpitala zalecał INR w granicach 2,5-3,5.Mam żylaki ,jestem po usunięciu żyły w prawej nodze metodą klasyczną.Czy mam coś z tym robić ?Operację na serce miałam 06.08.2012r.Artykół dr.Konrada bardzo mi się podobał.W prosty sposób dotarł do mnie.Ważna jest dieta-doświadczyłam tego w święta.Pozdrawiam gorąco.

 • Bukuro

  Na szczęście są już leki po których nie trzeba badać INR-u. Podobno dabigatran jest najskuteczniejszy

 • Irena 70

  z badań przed operacją zaćmy wynka m.inn.zawartość protrombiny -0.0 ,czas protrombinowy -0.0
  INR -0.00 co powinnam robić ,nikt nie zwrócił na to uwagi.
  Ijeszcze Troponina I 0.000 ng. Bardzo proszę o odpowiedż.

 • andrzej

  mam.1.59 biorę 7.5, 6 ,6 ,7,5 warfin[0.3]zmian[brak

 • andrzej

  mam mieć 2do 3 [implantacji zastawki aortalnej i leczeniu operacyjnym tętniaka aorty wstępującej]

 • Remi

  Wydaje mi się, że artykuł wymaga uzupełnienia. Ja np. jestem niestabilny na leczenie antagonistami wit. K. Zażywam więc specyfik blokujący aktywność czynnika Xa (Xarelto-15mg/32 godz.) + leczenie przeciwpłytkowe (acard 150 mg/24 godz.). Nikt nie jest mi w stanie powiedzieć jakie kontrolne parametry dobrze monitorują poprawność leczenia. PT i INR nie odzwierciedlają skuteczności dawki. Dopiero „podkrwaweienia” swiadczą, że jestem już na granicy dopuszczalnej i trzeba trochę wydłużyć odstęp podawania specyfiku. Gdzie ewentualnie mozna znaleźć informację na ten temat?

 • Bożena

  Witam serdecznie mam pytanie i błagam o odpowiedz.Mam przyjaciółkę której wynik bardzo zaniepokoił mnie .Robiła badania bo jest pod kontrolą lekarską ale według mnie brak jest konkretnych zaleceń co z tym robić.Lekarz reguluje przyjmowanie leków dopatruje się powodu w diecie i nic więcej.Koleżanka moja bardzo pilnuje diety -przestrzega ją bardzo a mimo to wyniki są złe.: czas protrombinowy wynosi 84,6 sek ,wskażnik protrombinowy wynosi 10,52% zaś INR 6,9.Może ktoś napisze co można jeść a czego nie .Informacja jaką otrzymała moja przyjaciółka jest tak ograniczona ,że szukamy więcej aby znależ przyczynę tak złych wyników.Proszę pomóżcie .Bożena

 • Bożenna

  Witam. Kto mi odpowie na pytanie: czy wskażnik wyższy lub niższy ponad 2-3 INR może spowodować zawroty głowy. Przyjmuję 1 tab. acekumarolu dziennie.

 • Edward

  W artykule są niejasne informacje. Napisano:
  „Osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe norma zwykle: 2 – 3
  Osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia zakrzepicy norma: 2,5 – 3,5”
  Co to oznacza? Bo wynika z tego, że duża wartość INR to większa krzepliwość, czyli ryzyko zakrzepicy.

  Wydaje się, że te zdania są sprzeczne z wcześniejszą informacją, że:
  „Wartości wyższe niż norma świadczą, że krew krzepnie dłużej niż zwykle. Wartości niższe oznaczają, że krew krzepnie szybciej niż powinna.”

  No to jak to jest wysokie ryzyko zakrzepicy mamy wtedy, gdy INR jest duże czy małe?

 • Małgorzata

  Witam,
  Artykuł naprawdę napisany „pod pacjenta”. Wszystko jasno i prosto wyłożone.

  Mam pytanie o następującą sytuację: co jeśli INR, czas protrombinowy, wskaźnik protrombinowy są w normie a z kolei D-Dimery są podwyższone (616 ng/ml)?

  Czy to oznacza możliwość wystąpienia zakrzepów?

  Pozdrawiam serdecznie

 • Marek

  Ciekawy i przystępnie napisany artykuł.
  Pozdrawiam.

 • Henryk

  Biorąc plawix lub agregex czy mogę suplementowac się vit.A plus E.? Mimo przebycia zawału i wstawieniu stenta nie zlecono mnie nigdy badania na określenie czasu protrombinowego.Zawał miałem w styczniu br. Mam kłopoty z oczami /ciągła irytacja i pękająca skóra w kącikach oczu/ dlatego posiłkuję się vit.AiE.

 • Mam okonczone 85 lat. zawsze mialem niuskie cisnienie.Mam Mam nutrwalone migotanie przedsonkow, od bardzo wielu lat.Nie mam specjanlnych dolegliwosci z tego tytulu. Fizycznie sprawny, jezzdzie rowerem ale takze prowdze samochod. Mam niedokrwiebie szczegolnie konczyn dolnych prawej. Mam przypisane leki, ktotre regularnie przyjmuje;
  – warfin,
  – polfin
  – diuver
  Ponadt przyjmueje;
  – Apo-fin
  – vit.A+E
  – diosiminex
  – omega;
  -TONE
  -Magny um max
  Ponadto od bardzo dlugo czasu na noc bior
  -Imovane
  Badanie INT z dnia 12 lipca 2013
  PT Czas wynik s 14,,4-15.8
  PT Wsk. ” 80-120
  PTINR 1.32

  Uprzejmie prosze o przeslanie komentarza, opinie i co nalezy robic. by zapobiegac szybkiei krzeliwosci krwi..
  Lekarz zaleicl, powiedzial, ze dobrze jest wieczorem systematycznie wypic kieliszek dobrego koniaku lub 100 g czystej zoladkowej
  Z pozdrowieniem L,B

 • jacel

  Witam
  Czy ktos z Was slyszal o leczeniu trombolfili pijawkami?

  Pozdrawiam

 • Basia

  Biore od 5 lat Sintom-jestem po udarze niedokrwiennym z powodu migotania przedsionkow.Raz w miesiącu robie INR,ostatnio 2 tygodnie temu wynik byl 3,5.Nie wiem czy pomylilam sie z dawkami ,zeby go troche zmniejszyc do wartosci 2-3,bo dzis zrobilam i wynik był 6!Wystraszylam sie bardzo ,lekarz kazal mi przez 3 dni ne brac w ogole i powtorzyc wynik za 4 dni.Boje sie co mi grozi z tak wysokim INR?

 • Ewa

  Czy na badanie INR- u muszę być na czczo.

 • Monika

  Witam. Dlaczego w tym artykule norma dla czasu protrombinowego wynosi od 10-12 podczas gdy na wielu stronach, praktycznei wszedzie pisze ze norma to od 12-16 itp?? prosze o odpowiedz poniewaz strasznie sie boje ze mam zakrzepice a wizyta u lekarza za kilka tygodni 🙁

 • iza

  Po 2 zatorach płucnych (czerwiec i grudzien 2016) biorę lek przeciwzakrzepowy pradaxa 150mg x2 dziennie (wcześniej clexane 80). wykluczono zakrzepicę oraz inne genetyczne. termin do kliniki hematologii ma dopiero na maj.. 🙁 jednak nieco niepokoję się badaniem (wykonane wczoraj) Badanie INR- PT sekundy 10,87, % aktywności- 119.06, INR-0.93- czyli teoretycznie krew krzepnie zbyt szybko? nawet przy lekach przeciwzakrzepowych? czyli teoretycznie, zwiększyć się powinno dawkę leku?

 • albinoos91

  nowe doustne leki przeciwzakrzepowe, czyli np Pradaxa nie mają bezpośredniego wpływu na wynik INR. działają tak że nie widać tego w rutynowych badaniach. to duza dawka, jesteś skutecznie zabezpieczona przed zakrzepicą, nie można stosować większej dawki, uważaj na krwiawienia!