11 sprawdzonych porad o tym jak ustrzec się żylaków kończyn dolnych.

Praesente medico nihil nocet.

W obecności lekarza nic zaszkodzić nie może.
Opis: żart

Zgodnie z zapowiedzią pierwszy post medycyna 80/20 jest o żylakach kończyn dolnych.

Jeśli jesteś kobietą i ktoś w Twojej rodzinie ma lub miał żylaki, to możesz czekać aż rozwiną się one u Ciebie albo coś z tym zrobić.

Skupimy się dzisiaj na tym, co można robić by nie dopuścić do ich rozwoju. Co robić w ramach profilaktyki?

Zapraszam do lektury!

***

1. Konieczna jest zmiana stylu życia i zwiększenie aktywności fizycznej!

2. Wyginaj śmiało ciało!
Unikaj stojącego i siedzącego bezruchu. Często zmieniaj pozycję ciała i kończyn dolnych. Półgodzinny spacer najlepiej codziennie.
Pływanie, umiarkowana jazda na rowerze, bieganie, joga – jak najbardziej: TAK! Ogranicz sporty siłowe, sporty walki i inne ćwiczenia wykonywane na bezdechu.

3. Nigdy, ale to przenigdy nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia! Unikaj siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym w stawach kolanowych i biodrowych, zatroszcz się o ergonomiczne stanowisko pracy z pochylonym oparciem krzesła, podnóżek pod stopy.

4. cztery ćwiczenia – proste i efektywne!
Musimy uruchomić mięśnie w nogach i zmobilizować do pracy żyły.
W tym celu minimum 2 razy dziennie wykonuj następujące ćwiczenia:

1. Na rozgrzewkę rowerek: leżąc na plecach wykonuj nogami ruchy tak jak podczas jazdy rowerem – czas jazdy 2 minuty.

2. Usiądź na krześle, stopy i kolana złączone razem. Zginaj i prostuj palce obu stóp. Podczas zgięcia przytrzymaj przez kilka sekund palce stóp w górze – minimum 12 powtórzeń.

3.  Siedząc na krześle lub jeśli możesz to stojąc np. przy ścianie napinaj łydki  wspinając się na palcach. Ćwiczenie wykonuj powoli – utrzymując przez kilka sekund napięcie w łydkach – minumum 12 powtórzeń.

4. Siedząc na krześle wyprostuj nogę tak by napiąć m. czworogłowy uda (największy mięsień na przedniej stronie uda), opuść nogę. Następnie wyprostuj drugą nogę i napnij mięsień czworogłowy. Na zmianę raz jedna noga, raz druga – po 12 powtórzeń na każdą nogę.

Link do bardzo dobrego wideo o podobnych ćwiczeniach tutaj

Wybierz coś dla siebie – koniecznie! Ćwicz każdego dnia!

5. Ogranicz gorące kąpiele w wannie na korzyść chłodnych kąpieli pod prysznicem. Sauna – zabójcza!

6. W czasie wypoczynku i snu leż z kończynami uniesionymi nieco powyżej poziomu serca), lekko zgiętymi w stawach kolanowych, podpartymi na całej długości goleni (a nie punktowo).

7. Systematycznie kontroluj swój stan zdrowia u ginekologa – zwłaszcza jeśli jesteś leczona hormonalnie.

8. Utrzymuj prawidłową, należną masę ciała. Należy jeść dużo warzyw i owoców, ograniczyć mięso i wędliny, a zamiast smalcu używaj oliwy lub oleju

9. Właściwy ubiór (nieuciskające skarpety, pończochy, unikaj bardzo obcisłych spodni, gorsetów itp.)

10. Odpowiednie obuwie – prawidłowa wysokość obcasa. Jeśli często chodzisz na wysokim obcasie, zrezygnuj jak najszybciej z tej przyjemności. Jeśli już musi być obcas, to najlepiej 3-5 cm.

11. Stosowanie flawonoidów czy innych leków ma ważne działanie wspomagające w zapobieganiu i leczeniu wszystkich stanów zapalnych w układzie żylnym, w okresie pooperacyjnym, w obrzękach pourazowych a zwłaszcza przy nasileniu dolegliwości w okresie letnim. Celowe jest ich stosowanie zapobiegawcze w celu zmniejszenia objawów przemijającej niewydolności żylnej występującej przy długich lotach pasażerskich. Flawonoidy, oddziałując przede wszystkim na mikrokrążenie, poprawiają przepływ żylny, zmniejszają obrzęki i inne dolegliwości związane z chorobą żylakową (ból, kurcze mięśniowe, uczucie ciężkości nóg, dyskomfort).

Ale!  Żaden preparat zawierający flawonoidy nie chroni przed rozwojem zaawansowanych zmian.

***

Prócz przygotowania porad powyżej wyszukałem dodatkowo dla Ciebie bardzo wartościowe merytorycznie materiały. Warto się z nimi zapoznać.

Ćwiczenia korzystnie wpływające na Twój układ żylny w domu i pracy

Bóle, kurcze i obrzmienia – czy też w żyłach coś się zmienia?

Sprawdź stan swoich żył – test online

Wideo z prof.  Wojciechem Noszczykiem – opowiada o przewlekłej chorobie żylnej

Pozdrawiam zdrowo!
Konrad Kokurewicz

p.s. jeśli informacji o żylakach masz już dość, chciałabyś się odprężyć i poczytać coś interesującego – na zupełnie inny temat, to zapraszam tutaj

  • lailaali

    Witam! Bardzo ciekawy post!!
    Mam pytanie, czy kobiety w ciąży mogą w jakiś dodatkowy sposób ustrzec się powstawania żylaków? Czy powstawanie żylaków jest dziedziczne? Czy mężczyźni też cierpią na tą dolegliwość?
    Pozdrawiam….

  • @lailaali – witam serdecznie na naszym blogu i dziękuję za miłe słowa.
    Jeżeli u kobiety ciężarnej istnieje ryzyko wystąpienia żylaków lub już się one pojawiły powinna stosować pończochy przeciwżylakowe.

    Trzeba będzie dobrać odpowiednią siłę ucisku – sprzedawca w sklepie z pewnością wyjaśni co i jak. Najlepiej jeśli pończochy uciskowe staną się podstawą garderoby już od pierwszych miesięcy ciąży.

    Dodatkowo w celu usprawnienia przepływu krwi w kończynach kobiety ciężarne powinny prowadzić aktywny tryb życia i unikać długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Codzienne spacery oraz odpowiednia gimnastyka znacznie ulepszą krążenie żylne – co i jak ćwiczyć w linkach pod koniec posta.

    Dieta zawierająca dużo błonnika i witaminy C oraz PP pozwoli na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała, mającej ogromny wpływ na cały układ krążenia.

    W pewnym sensie żylaki są dziedziczne – w niektórych rodzinach występują dużo częściach niż w innych.

    Mężczyźni nie maja taryfy ulgowej – również chorują.

    Pozdrawiam zdrowo!
    Konrad Kokurewicz

  • Viola

    Flawonoidy!
    To się dowiedziałam ciekawej rzeczy. Do tej pory wiedziałam, że jako rozganiacze wolnych rodników, mają duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych.
    Dzięki za dodatkowe informacje. Chyba muszę sobie więcej poczytać na ich temat :-))
    Viola

  • Alinka

    Ja też mam żylaki i znalazłam na internecie taki stymulator pompy łydkowej Veinoplus i jak mam byc szczera to już żyć bez niego nie moge..Nogi mnie nie bolą nie ciagną nie puchną no sama się dziwie bo w lato to o rajstopach uciskowych można zapomniec a wtedy wyjatkowo bola mnie nogi i wygladaja ochydnie naprawde warto poszukac bo w moim przypadku czuje ze mi nogi dosłownie uratował

  • Czy diosminex, który lekarz mi polecił na żylaki jest dobrym lekiem?